Putin, Güney Kore’yi Uyardı!

Vladimir Putin, Güney Kore’yi Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna’yı silahlandırması durumunda “büyük bir hata” yapacağı konusunda uyardı.

Putin perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Seul’ün Kiev’e silah tedarik etmeye karar vermesi halinde Moskova’nın “Güney Kore’nin mevcut liderliğini memnun etme ihtimali olmayan kararlar alacağını” söyledi.

Rus lider, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile karşılıklı savunma anlaşması imzaladığı Pyongyang’a yaptığı cömert ziyaretten kısa bir süre sonra Vietnam’da konuştu.

Putin ayrıca, ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’ya silah sağlamaya devam etmesi halinde Moskova’nın Pyongyang’ı silahlandırmaya hazır olduğu konusunda uyardı.

Putin, “Bu silahları sağlayanlar bizimle savaşta olmadıklarına inanıyor. Pyongyang da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine silah tedarik etme hakkımızı saklı tuttuğumuzu söyledim.” dedi.

Seul daha önce Rusya-Kuzey Kore anlaşmasını ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olarak kınamıştı ve ulusal güvenlik danışmanı Chang Ho-jin ülkesinin “Ukrayna’ya silah desteği konusunu yeniden gözden geçirmeyi” planladığını söylemişti.

“RUSYA’NIN KONUYA NASIL YAKLAŞTIĞI ÖNEMLİ”

Putin’in açıklamalarının ardından Güney Kore başkanlık ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya silah tedarikinde “çeşitli seçenekleri” değerlendireceğini ve tutumunun; Rusya’nın bu konuya nasıl yaklaştığına bağlı olacağını dile getirdi.

Ayrıca Rusya’nın büyükelçisi Georgy Zinoviev’i de anlaşmayı protesto etmeye çağırdı ve Moskova’nın Pyongyang ile askeri işbirliğini “derhal durdurmasını” talep etti.

Güney Kore, Ukrayna’ya insani yardım ve askeri teçhizat verirken, savaşta ülkeleri silahlandırmama yönünde resmi bir politikaya sahip olduğundan şu ana kadar ölümcül silah sağlamayı reddetti.

Ukrayna’daki bazı kişiler, Moskova ile Pyongyang arasında derinleşen askeri işbirliğinin Seul’ün yaklaşımını yeniden düşünmesine neden olacağını umuyor. Analistler daha önce Kiev’in Putin’in Pyongyang ziyaretini baskıyı artırmak için kullanacağını söylemişti.

Ziyaret sırasında Bay Kim, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline “tam destek” sözü de verdi. Rusya’nın zaten Ukrayna’da Kuzey Kore füzeleri konuşlandırdığına dair kanıtlar artıyor.

Cuma günü erken saatlerde ABD ulusal güvenlik konseyi sözcüsü John Kirby, Rusya-Kuzey Kore anlaşmasına ağırlık vererek bunun bölgede “barış ve istikrarı korumayı önemseyen her ülke için endişe verici olması” gerektiğini söyledi.

ABD’nin aylardır iki ülkeyi “gelişen savunma ilişkisi” konusunda uyardığını söyleyerek anlaşmanın “sürpriz olmadığını” da sözlerine ekledi.

“ANLAŞMA KABUL EDİLEMEZ”

Japonya hükümet sözcüsü Yoshimasa Hayashi, Tokyo’nun “Başkan Putin’in Kuzey Kore ile askeri teknoloji işbirliğini göz ardı etmemesinden ciddi endişe duyduğunu” belirterek, anlaşmanın “kabul edilemez” olduğunu ekledi.

Analistler, anlaşmanın hem dünya hem de bölge için önemli etkileri olabileceğini söylüyor. Kuzey Kore’nin Rusya’yı açıkça silahlandırma ihtimalinin yanı sıra, Rusya’nın Kore yarımadasında herhangi bir yeni çatışmaya müdahale etme potansiyeli de olabilir.

İki Kore, teknik olarak hala savaş halinde ve son haftalarda gerilimin daha da kötüleştiği sıkı bir şekilde korunan bir sınıra sahipler.

Seul yetkilileri Cuma günü yaptığı açıklamada, Perşembe günü yaşanan ayrı bir olayda Kuzey Kore birliklerinin sınırı “kısa süreliğine geçtiğini” ve Güney’in uyarı ateşi açmasının ardından geri çekildiğini söyledi.

Bu, üç haftadan kısa bir süre içinde bu tür üçüncü olaya işaret ediyor. Güney Kore Genelkurmay Başkanları, 9 Haziran ve 18 Haziran tarihlerinde yaşanan daha önceki iki vakanın kasıtsız gibi göründüğünü söylemişti .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir