‘Taşımalı seçmen’ hakkında yüzlerce dilekçeyle suç duyurusu

31 Mart’a yapılan yerel seçimlerde, taşımalı oy ile gündeme gelen Şırnak’ta itirazlar sürüyor. Berivan Kutlu ve Hacı Saltan’ın Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) eşbaşkan adayları olduğu seçimde AK Parti adayı Mehmet Yarka 6 bin 541 seçmenin oy aldı. DEM Parti ise bu oylarının çoğunun ‘taşımalı seçmene’ ait olduğunu açıkladı.

SUÇ DUYURU

Seçimlerin yenilenmesi için itirazlarını sürdüren DEM Parti ve Şırnaklılar kente getirilen “taşımalı” seçmen ve itirazlarını yerine getirmeyen İl Seçim Kurulu hakkında şikayette bulundu. DEM Parti Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan, Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya, Mardin Milletvekili George Aslan, Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan, Şırnak Belediye Eşbaşkan adayları Berivan Kutlu ve Hacı Saltan ve yüzlerce kişi, DEM Parti Şırnak İl örgütü önünde bir araya gelerek hazırladıkları yüzlerce dilekçeyi Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürdü.

‘TÜM HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ’

Suç duyurusuna dair dilekçeler savcılığa teslim edildikten sonra il binası önünde yapılan açıklamada konuşan DEM Parti Şirnak İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, yapılan seçimin hukuksuz olduğuna vurgu yaparak, “Hepinizin bildiği gibi bu seçim hukuksuz adaletsiz bir şekilde yapıldı. Hırsızların seçimi oldu. Dilekçelerimizi savcılığa verdik, arkadaşlarımız YSK’ya da itirazlarını yapacak. Tüm hukuk yollarını tüketeceğiz. Halkın iradesini gasp ettiler. Bunu asla kabul etmiyoruz. Mehmet Yarka bu halkın başkanı değildir. Şırnak halkı nezdinde o hırsız biridir” diye konuştu.

YSK’YE DE İTİRAZDA BULUNULACAK

DEM Parti seçimin yenilenmesi için il ve ilçe seçim kuruluna yaptığı itirazlar reddedilirken, bu sefer de Yüksek Seçim Kurulu’na da (YSK) itirazda bulunulacak.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir