Zengin Yoksul Farkı Arşa Değdi

Ekonomist Mustafa Sönmez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’deki gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti. Sönmez, en yoksul yüzde 20’lik kesimin toplam tüketim harcamalarındaki payının sadece yüzde 7 olduğunu vurguladı.

EN YOKSUL YÜZDE 20’NİN PAYI SADECE YÜZDE 7

Sönmez, “Asgari ücretliler ve yoksul emeklilerin yer aldığı en yoksul yüzde 20, tüketimde yüzde 7 pay sahibi. Peki, bunların gelirlerini artırmayarak mı iç talep daraltılıp enflasyonla mücadele edilecek!” diye sordu. Bu kesimin gelirlerinin artırılmamasının iç talebi daha da daraltacağını ve dezenflasyon sağlanamayacağını belirtti.

GELİR DAĞILIMINDAKİ EŞİTSİZLİK

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılında en yoksul yüzde 20’lik kesim toplam tüketim harcamalarının yüzde 7,2’sini yaparken, en zengin yüzde 20’lik kesim ise yüzde 40,1’ini gerçekleştirdi. Orta gelir grubunda bulunan yüzde 20’lik kesimlerin tüketim harcamaları ise sırasıyla yüzde 13,5, yüzde 15,4 ve yüzde 23,7 olarak kaydedildi.

EN ZENGİN YÜZDE 20’NİN PAYI YÜZDE 40

TÜİK verilerine göre, en zengin %20’lik kesim, 2023 yılında tüketim harcamalarının yüzde 40,1’ini gerçekleştirdi. Bu oran, 2022 yılında yüzde 37,4 seviyesindeydi. En zengin kesimin tüketim harcamalarındaki payı artarken, en yoksul kesimin payı ise aynı dönemde yüzde 7,0’den yüzde 7,2’ye yükseldi.

EKONOMİK POLİTİKALAR TARTIŞMA KONUSU

Ekonomist Mustafa Sönmez’in açıklamaları, Türkiye’deki ekonomik politikaların adaletsizliğini yeniden gündeme getirdi. Sönmez, “İç talebi daraltmak, enflasyonla mücadelede doğru bir yöntem değildir. Yoksul kesimlerin gelirleri artırılmalıdır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir